Tai jutsu kai

Sztuki walki viet vo dao

Coraz większą popularność i uznanie w Polsce zyskują wietnamskie sztuki walki viet vo dao (VVD). Sztuka walki posiada 5000-letnią tradycję. Viet oznacza Wietnam, Võ sztukę walki natomiast Đạo – drogę (którą można interpretować jako drogę życia wypełnioną walką). W tej sztuce walki można znaleźć walkę gołymi rękoma i nogami w różnym dystansie, techniki zapaśnicze skuteczne w parterze oraz posługiwanie się bronią (kijem, mieczem, nożem).

Główne założenia
Filozofia Viet Vo Dao w dużej mierze opiera się na założeniach trzech najbardziej wpływowych filozofii Wschodu: taoizmu, buddyzmu i konfucjanizmu.

Strój w Viet Vo Dao
Strój tych sztuk walki nosi nazwę Vo Phuc. Powstał na bazie ludowego stroju noszonego w Wietnamie Składa się on z bluzy, spodni i pasa.

Viet vo dao w Polsce
W Polsce Viet Vo Dao można ćwiczyć w kilkunastu klubach w Bydgoszczy, Gdańsku, Ełku, Legionowie, Warszawie, Węgorzewie i Wołominie. Związek Sportowy Viet Vo Dao w Polsce działa od 2006 roku. Ważnym elementem jest rywalizacja sportowa na arenie krajowej i międzynarodowej, w której Polscy zawodnicy odnoszą wiele sukcesów, startując w wielu turniejach.

Podobne wpisy:

About the author