Znaczenie rozgrzewki

Znaczenie rozgrzewki
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Znaczenie rozgrzewki

Nie tylko treningi zawody sportowe, ale i ćwiczenia czysto rekreacyjna powinna poprzedzać rozgrzewka. Przygotowanie ciała do wysiłku jest niezwykle ważne, pozwala zapobiegać kontuzjom oraz poprawia jakość wykonywanych ćwiczeń.
Wykonywane wstępnie ćwiczenia rozgrzewające takie jak podskoki, trucht w miejscu, pajacyki, szybkie przysiady, pobudzają mięśnie i podnoszą ich temperaturę, dzięki czemu lepiej i efektywniej zużywają energię. Z kolei ćwiczenia rozciągające, skłony, krążenia bioder, ramion, głowy, kolan, itd. rozciągając mięśnie i przygotowując stawy do innego niż podczas zwykłego chodzenia wysiłku zapobiegają kontuzjom. Te mogą się zdarzyć także ćwiczącym rekreacyjnie, zwłaszcza, gdy na co dzień ruszamy się raczej niewiele.
Dobrze przeprowadzona rozgrzewka sprawia, że możemy trenować dłużej i intensywniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych zakwasów i bolesnych urazów. Poza ćwiczeniami ogólnymi rozgrzewającymi i rozciągającymi, takimi, jakie każdy z nas doskonale pamięta ze szkoły, warto włączyć do rozgrzewki bardziej specyficzne, zależne od tego, jaki uprawiamy sport, aby przygotować poszczególne partie ciała na rodzaj wysiłku, jaki będą wykonywać.

Podobne wpisy:

About the author