Podstawowe zasady dbania o buty

Podstawowe zasady dbania o buty
1 vote, 4.00 avg. rating (76% score)

Każdy z nas chciałby, aby jego wygodne, ulubione buty służyły jak najdłużej i zachowały swoją trwałość. Niestety zdarza się, że całkiem nieświadomie możemy je zniszczyć lub przyczynić się do szybszego ich wyeksploatowania. To może zaboleć nie tylko naszą kieszeń. Szczególnie jeśli są to eleganckie buty włoskie. Podpowiadamy, jak dbać o obuwie, aby służyło nam jak najdłużej.

Jedną z podstawowych zasad jest czyszczenie butów w taki sposób, aby nie zniszczyć ich delikatnego materiału, w szczególności, gdy wykonane są ze skóry naturalnej. Przede wszystkim nie wolno prać ich w pralce, ponieważ może to pozbawić ich elastyczności. Jednocześnie osłabiają się spoiny kleju i szycia, co w konsekwencji może prowadzić do rozklejenia się butów. Powinno się unikać czyszczenia butów rozpuszczalnikami, ponieważ niszczy to powłokę wierzchnią i powoduje powstanie nieestetycznych plam. Szczególnie narażona jest skóra, którą po potraktowaniu rozpuszczalnikiem trudno przywrócić do wcześniejszej świetności.

Podobna zasada dotyczy pielęgnacji wewnętrznej strony obuwia. Należy zmieniać je w ciągu tygodnia oraz wietrzyć. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnego zapachu i szybszego wytarcia powierzchni buta w środku. Zbyt częste noszenie tej samej pary może spowodować ubicie wewnętrznego materiału, co jest niekorzystne w przypadku butów zimowych. Warstwa ocieplająca kurczy się, przez co buty gorzej zatrzymują ciepło. Żeby na powierzchni obuwia nie tworzyły się zagięcia, należy uważać na to, w jaki sposób są one przechowywane. Lepiej nie zostawiać butów z cholewką bez usztywnienia, ponieważ zagięcia mogą z czasem stać się nieestetycznymi załamaniami na delikatnym materiale, których nie da się już pozbyć. Dobrym rozwiązaniem jest podwieszanie butów w szafie, przyczepiając klamerkę do cholewki lub wsadzenie w środek pustych butelek, dzięki którym buty będą stać pionowo.

Po umyciu butów lub ich przemoczeniu w deszczową pogodę trzeba wysuszyć ich środek, jednak z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Nie wolno stawiać obuwia bezpośrednio przy grzejniku czy miejscu o intensywnej temperaturze. Grozi to popękaniem skóry lub materiału, z którego są wykonane. Aby odpowiednio wysuszyć ich wewnętrzną stronę, należy rozsznurować je całkowicie, wywinąć język i zostawić w temperaturze pokojowej, gdzie spokojnie pozbędą się wilgoci. Dla lepszego efektu można wyłożyć je w środku gazetami.

Podobne wpisy:

About the author