Po co uprawiać sport?

Po co uprawiać sport?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Po co uprawiać sport?

W mediach, gazetach, w internecie, w radio mówi się powszechnie o tym, że warto uprawiać regularnie sport. Czy jest to prawda?

Zdecydowanie tak! Regularnie uprawiany sport podnosi ogólną wydolność organizmu, wytrzymałość, kształtuje sylwetkę, poprawia funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego. Dzięki niemu znacząco redukujemy ryzyko zapadnięcia na wiele poważnych chorób cywilizacyjnych, jak zawał, udar, miażdżycę, otyłość czy zespół metaboliczny. Ponadto podczas ćwiczeń wydzielane są endorfiny, znane jako hormony szczęścia, dzięki którym mamy lepsze samopoczucie.

Co więcej sport kształtuje w nas także pewne cechy i umiejętności psychiczne. Zaliczyć do nich można bez wątpienia pewność siebie, umiejętność radzenia sobie z porażkami, wytrwałość, opanowanie oraz cierpliwość. Ponadto nieraz rozwijamy również zdolność myślenia strategicznego oraz działania zespołowego. A zatem sport nie tylko hartuje nasze ciało, lecz również ducha.

Pamiętać należy jednak o tym, żeby nie przeciążać organizmu- dostosować długość i trudność ćwiczeń do swojego poziomu, robić zawsze rozgrzewkę, dobrze się odżywiać oraz wysypiać. Ponadto dobrze jest znaleźć dyscyplinę sportową, która rzeczywiście stanie się naszą pasją, a nie tylko obowiązkiem

Podobne wpisy:

About the author