Jak dbać o skórzane buty

Jak dbać o skórzane buty
1 vote, 5.00 avg. rating (86% score)

Buty są nieodzownym elementem naszego ubioru. Nosi się je na co dzień. W związku z tym narażone są na niesprzyjające czynniki: chłód, kurz, zabrudzenie, wodę. Aby nam jak najdłużej służyły należy o nie właściwie dbać.

Bez względu na to, czy są to wygodne mokasyny czy przewiewne sandały skórzane buty powinny być czyszczone i polerowane pastami do obuwia posiadającymi kolor butów. Powinno się unikać pasty neutralnej. Najlepiej stosować szczotki o naturalnym włosiu i nie przesadzać z ilością pasty. Nadmiar środka smarującego zamyka pory skóry. W celu ładnego wypolerowania należy dobrze przetrzeć do połysku kawałkiem wełnianej szmatki lub rękawicą z syntetycznej wełny.
Po kilkunastu polerowniach buty odtłuszcza się płynami na bazie trieliny. Inne plamy wywabia się nawilżoną w neutralnym mydle gąbką. W zamierzchłych czasach używano do czyszczenia butów szmatki nawilżonej w mleku, miąższem banana lub skórką cytryny.
Przed każdą zmianą pory roku trzeba zmiękczyć buty ciepłym olejem lnianym i zostawić je na przechowywanie w miejscu suchym i chłodnym, z dala od wszelkich źródeł ciepła w wełnianych lub bawełnianych workach. Nie należy przechowywać butów w plastikowych reklamówkach. Dobrze jest umieścić wewnątrz butów miękki papier. W ten sposób zachowuje się ich ładną formę. Wyściółki butów są najbliżej stopy i dlatego narażone są na zabrudzenie i wchłaniają pot. Należy więc je wyjąć i wywietrzyć wnętrze butów.
Buty dobrze traktowane z pewnością „odwdzięczą się”. Zachowają się na dłużej. Można się będzie nimi cieszyć przez kilka sezonów. Warto więc o nie zadbać zawczasu. Powinno stać się nawykiem czyszczenie i wietrzenie. Nie trzeba czekać na koniec sezonu. Najlepiej po każdym użyciu oczyścić je i wypolerować. Często po butach osądza się człowieka. Buty połyskliwe i czyste świadczą o jego właścicielu, o tym, że jest dbały i przestrzega zasad higieny. Buty są wizytówką każdego człowieka. Warto czasem popatrzeć na buty przechodniów. Ileż to pożytecznej informacji możemy wyciągnąć z tej obserwacji. Może się przydać.

Podobne wpisy:

About the author