Co liczy się w skokach narciarskich?

Co liczy się w skokach narciarskich?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Co liczy się w skokach narciarskich?

Skoki narciarskie już od dawna nie są dyscypliną, w której liczy się tylko długość skoku. Obecnie na końcową punktację zawodnika składają się także noty za styl, punkty za belkę oraz wiatr. Wzbudza to sporo kontrowersji i często jest przyczyną silnych emocji ze strony kibiców, zawodników i trenerów.
Przede wszystkim taki system bywa bardzo niesprawiedliwy. Noty za styl powinny być przyznawane na zupełnie innych zasadach. Obecnie wygląda to tak, że jeśli jakiś popularny skoczek odda bardzo daleki skok, otrzyma świetne noty za styl nawet jeśli jego lądowanie było zachwiane, bez telemarku, z przysiadem itp. Z kolei skoczek, który nie prezentuje jakiejś szczególnej formy lub dopiero zaczyna swoją przygodę w Pucharze Świata otrzymuje słabe oceny pomimo poprawnego stylu. Oczywiście według regulaminu takie sytuacje są niedopuszczalne, ale jak widać w praktyce jest zupełnie inaczej.
Wprowadzenie punktów za belkę sprawiło, że nie trzeba rozpoczynać od nowa konkursu, gdy z powodów atmosferycznych trzeba zmienić rozbieg. Podobną funkcję pełnią punkty za wiatr. Niestety i to nie jest do końca sprawiedliwe. Zawsze bowiem lepiej jest mieć wiatr pod narty i odjęte punkty niż wiatr w plecy i kilka dodatkowych punktów. Z kolei z belką wielu zawodników kombinuje i celowo prosi o jej obniżenie, żeby zyskać dodatkowe punkty.

Podobne wpisy:

About the author